    BPE (MF3120L16) 20KVA ONLINE UPS EXTERNAL  BATTERY
    Product Details:
    • Power Rating 20 kVA
    • Product Type BPE (MF3120L16) 20KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY PRICE
    • Standard ISO 900
    • Frequency (MHz) 50 Hertz (HZ)
    • Protection Internal automatic & manual bypass, overload protection, surge suppression
    • Usage BACKUP
    • Size STANDARD
    • Click to View more
    X
    BPE (MF3120L16) 20KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Price And Quantity
    • 1 Unit
    BPE (MF3120L16) 20KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Product Specifications
    • ISO 900
    • 1 PHASE
    • 1 YEAR
    • STANDARD
    • 37 Kilograms (kg)
    • 380 415 V AC, Volt (V)
    • 0 45 C, Celsius (oC)
    • 50 Hertz (HZ)
    • STEEL
    • BPE (MF3120L16) 20KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY PRICE
    • POWER SUPPLY
    • Internal automatic & manual bypass, overload protection, surge suppression
    • 50 Hertz (HZ)
    • BLACK
    • Dimension Value Height 616 mm Width 502 mm Depth 250 mm Net Weight 37 kg Millimeter (mm)
    • 20 kVA
    • Multi-function LCD panel showing load, battery, alarms
    • BACKUP
    • 87 A Ampere (amp)
    BPE (MF3120L16) 20KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Trade Information
    • 6 Days
    Product Description
    Specifications 20KVA Online UPS (MFP3120L16/20)
    Category Specification Details
    Output Rated Power 20kVA (16kW)
    Power Factor 0.8
    Phase Single phase output (L+N+PE)
    Output Voltage 220V (configurable 230V / 240V)
    Output Waveform Pure sine wave
    Output Voltage Distortion (THD) <3%
    Frequency (Sync to mains) 50/60Hz 3Hz
    Transfer Time <0ms (true online)
    Output Connections 3pin Indian sockets (4)
    Input Voltage 380/400/415V AC (3phase)
    Voltage Range 277480V (operational)
    Frequency 50/60Hz 3Hz
    Power Factor >0.99
    Efficiency & Performance Full Load Efficiency >93%
    Load Crest Factor 3:1
    Battery & Runtime Battery DC Bus 192240V DC
    Supported Battery Capacity 26100Ah (per battery suggested)
    Charger Max 10A
    Battery Position External only
    Battery Type SMF / Flooded / VRLA compatible
    Recharge Time (to 90%) <10hours