    BPE (MF11106L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY
    Product Details:
    • Power Rating 6 kVA
    • Product Type BPE (MF11106L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY
    • Standard IEC 62040-1
    • Frequency (MHz) 50 Hertz (HZ)
    • Protection Overload, Short Circuit, Surge, Battery Low
    • Usage BACKUP
    • Size STANDARD
    • Click to View more
    X
    BPE (MF11106L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Price And Quantity
    • 1 Unit
    BPE (MF11106L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Product Specifications
    • LCD + LED Indicators
    • 50 Hertz (HZ)
    • Copper earth cable 6 10 mm
    • 220 240 V AC Volt (V)
    • BACKUP
    • 25 27 Amps Ampere (amp)
    • STEEL
    • POWER SUPPLY
    • 0 C to 45 C Celsius (oC)
    • Overload, Short Circuit, Surge, Battery Low
    • 1 YEAR
    • 50 Hertz (HZ)
    • STANDARD
    • IEC 62040-1
    • SINGLE PHASE
    • Parameter Value Height (H) 399 mm Width (W) 469 mm Depth (D) 192 mm Weight ~26.7 kg Millimeter (mm)
    • BLACK
    • 6 kVA
    • 26.7 Kilograms (kg)
    BPE (MF11106L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Trade Information
    • 7 Days
    Product Description
     Description BPE MF1106L16 Online UPS (External Battery)
    Technical Specifications Table
    Specification Details
    Model MF11106L16
    Capacity 6 kVA / 4.8 kW
    UPS Type Online Double Conversion
    Phase Single Phase (Input & Output)
    Battery Type External Battery System
    Battery Voltage (DC Bus) 192V 240V DC
    No. of Batteries Typically 1620 (12V each)
    Input Specifications
    Specification Details
    Nominal Voltage 220 / 230 / 240 V AC
    Voltage Range 110V 300V AC
    Frequency Range 50/60 Hz 10%
    Input Power Factor 0.99
    Generator Compatibility Yes
    Output Specifications
    Output Voltage 220 / 230 / 240 V AC (Configurable)
    Power Factor 0.8 (Std), up to 0.9 optional
    Voltage Regulation 1%
    Frequency 50/60 Hz 0.1% (Battery Mode)
    Waveform Pure Sine Wave
    THD 13%
    Transfer Time 0 ms (No interruption)
    Crest Factor 3:1
    Battery & Charging
    Battery Type SMF / VRLA / Tubular Compatible
    Charging Current 66.5 A
    Recharge Time 45 hours (90%)
    Performance & Features
    Efficiency Up to 94% (Online), 99% (ECO Mode)
    Overload Capacity Up to 150% (short duration)
    Display LCD + LED Indicators
    Noise Level < 55 dB
    Operating Temp 0C to 45C
    Humidity 095% Non-condensing