    BPE (MF3110L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL  BATTERY
    Product Details:
    • Product Type BPE (MF3110L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY
    • Power Rating 10 kVA
    • Standard IEC 62040 1 / IS 13252 Part 1 / EN 62040 1 (ensures electrical safety)
    • Frequency (MHz) 50 Hertz (HZ)
    • Usage BAckup
    • Size STANDARD
    • Click to View more
    X
    BPE (MF3110L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Price And Quantity
    • 1 Unit
    BPE (MF3110L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Product Specifications
    • 50 Hertz (HZ)
    • STEEL
    • 1 YEAR
    • BAckup
    • Wide Input Voltage & Frequency Range Adapts to unstable mains or generator supply.
    • POWER SUPPLY
    • IEC 62040 1 / IS 13252 Part 1 / EN 62040 1 (ensures electrical safety)
    • ~16 mm copper flexible cable
    • 50 Hertz (HZ)
    • STANDARD
    • 0 50 C Celsius (oC)
    • 100 kg Kilograms (kg)
    • Dimensions (UPS Unit Only) Width: 192 mm Depth: 460 mm Height: 350 mm Net Weight: ~33 kg Millimeter (mm)
    • 1 PHASE
    • 10 kVA
    • 380 V / 400 V / 415 V AC Volt (V)
    • black
    • 8 kW (8000 W) Watt (w)
    BPE (MF3110L16) 10KVA ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Trade Information
    • 7 Days
    Product Description
    Product Description Mfii3110L16 BPE Online UPS (10kVA, External Battery)
    Specification BPE MFII3110L16 10kVA Online UPS
    Specification Details
    Model MFII3110L16 (External Battery)
    Type True Online DoubleConversion UPS
    Rated Power 10kVA / 8kW
    Input Voltage (Nominal) 380/400/415V AC (3P + N + PE)
    Input Voltage Range 208480V AC (load dependent)
    Input Frequency Range 50/60Hz 10% (autosensing)
    Input Power Factor 0.99
    Output Voltage (Configurable) 220/230/240V AC L+N+PE
    Output Power Factor 1.0 (unity)
    Voltage Regulation 1%
    Frequency (Battery Mode) 50/60Hz 0.5Hz (configurable)
    Crest Factor 3:1
    Harmonic Distortion (THDv) 1%
    Overload Capability 105% continuous;
    125% for 10min;
    150% for 60s
    Efficiency 94% (Online mode), 99% (ECO mode)
    Battery & Runtime (External)
    | Battery Voltage | 192V / 216V / 240V DC (configurable) |
    | Typical Recharge Time | 45hours to 90% (varies with battery size) |
    Features
    Feature Details
    Transfer Time Zero (instant switchover on mains failure)
    Generator Compatible Yes (input compatible)
    ECO Mode Yes (energysaving mode)
    Bypass Range 40% to +15% (configurable)
    Physical & Environmental
    | Dimension (WDH) | 190 480 350mm (UPS unit only) |
    | Net Weight | 33kg (UPS without batteries) |
    | Operating Temperature | Typically 050C (industry standard range) |
    | Humidity / Altitude | 095% RH noncondensing / <1500m (typical) |
    Notes:
    • The DC battery voltage (192/216/240V) is configurable; larger battery string = longer runtime.
    • Efficiency and exact performance may vary slightly based on configuration and load.
    If you want, I can also give you a battery bank sizing table (number of 12V batteries and AH rating) for a specific backup time and load (in watts). Just tell me your load and how long you want the UPS to run!