    BPE (MF1106B16) 6KVA ONLINE UPS INBUILT   BATTERY
    Product Details:
    • Power Rating 6 KVA
    • Product Type BPE (MF1106B16) 6KVA ONLINE UPS INBUILT BATTERY
    • Standard Dimensions Parameter Details Width (W) 190 mm Depth (D) 480 mm Height (H) 750 mm Net Weight ~82 kg
    • Frequency (MHz) 50/60 Hertz (HZ)
    • Protection Protection against input over/under voltage, surges, and spikes
    • Usage BACKUP
    • Size STANDARD
    • Click to View more
    X
    BPE (MF1106B16) 6KVA ONLINE UPS INBUILT BATTERY Price And Quantity
    • 1 Unit
    BPE (MF1106B16) 6KVA ONLINE UPS INBUILT BATTERY Product Specifications
    • 220V / 230V / 240V AC Volt (V)
    • STEEL
    • 50/60 Hertz (HZ)
    • 1 PHASE
    • Dimensions Parameter Details Width (W) 190 mm Depth (D) 480 mm Height (H) 750 mm Net Weight ~82 kg
    • 6 KVA
    • Copper (Cu) conductor cable
    • POWER SUPPLY
    • Protection against input over/under voltage, surges, and spikes
    • BLACK
    • Dimensions Parameter Details Width (W) 190 mm Depth (D) 480 mm Height (H) 750 mm Net Weight ~82 kg Millimeter (mm)
    • LCD + LED indicators
    • 50/60 Hertz (HZ)
    • True Online Double Conversion with PWM & IGBT technology
    • STANDARD
    • BACKUP
    • 1 YEAR
    • 26 Amp Ampere (amp)
    • 82 Kilograms (kg)
    • 0 C to 40 C Celsius (oC)
    BPE (MF1106B16) 6KVA ONLINE UPS INBUILT BATTERY Trade Information
    • 7 Days
    Product Description
    Product Description
    Specification Table
    Specification Details
    Model MF1106B16
    Capacity 6 KVA / 6 KW
    UPS Type True Online Double Conversion
    Phase Single Phase (1:1)
    Input Voltage 220V / 230V / 240V AC
    Input Voltage Range 110V 300V AC (load dependent)
    Input Frequency 50/60 Hz 10% (auto sensing)
    Input Power Factor 0.99
    Output Voltage 220V / 230V / 240V AC
    Output Power Factor 1.0 (unity)
    Voltage Regulation 1%
    Output Frequency 50/60 Hz (0.1% battery mode)
    Waveform Pure Sine Wave
    Transfer Time Zero (0 ms)
    Efficiency 94% (normal), up to 99% (ECO mode)
    Overload Capacity 105% continuous, 125% (10 min), 150% (60 sec)
    THD (Voltage Distortion) 1%
    Crest Factor 3:1
    WARRANTY :- 1YEAR
    Battery Specifications
    Specification Details
    Battery Type SMF VRLA
    Battery Configuration 16 12V (inbuilt)
    Battery Capacity 7Ah / 9Ah
    DC Bus Voltage 192V
    Recharge Time 45 hours (90% charge)
    Charging Current 1A 6.5A (configurable), 10A optional