    BPE (GTM33120L32) 120KVA 3:3 PHASE ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY
    Product Details:
    • Product Type BPE (GTM33120L32) 120KVA 3:3 PHASE ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY
    • Power Rating 120KVA
    • Standard IP20
    • Frequency (MHz) 50 Hertz (HZ)
    • Protection Overload, Short Circuit, Battery Low, Over Temperature
    • Usage backup
    • Size 890 790 1600 mm (W D H)
    • Click to View more
    X
    BPE (GTM33120L32) 120KVA 3:3 PHASE ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Price And Quantity
    • 1 Unit
    BPE (GTM33120L32) 120KVA 3:3 PHASE ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Product Specifications
    • 173A Ampere (amp)
    • True Online Double Conversion Technology
    • 380V / 400V / 415V AC Volt (V)
    • Overload, Short Circuit, Battery Low, Over Temperature
    • 890 790 1600 mm (W D H)
    • POWER SUPPLY
    • STEEL
    • 1 YEAR
    • 50 Hertz (HZ)
    • black
    • backup
    • 120KVA
    • 3:3 phase
    • 3.5 Core / 4 Core Copper Armoured XLPE Cabl
    • 50 Hertz (HZ)
    • IP20
    • 0 C to 50 C Celsius (oC)
    • 890 790 1600 mm (W D H) Millimeter (mm)
    • 635 Kilograms (kg)
    • 7 Color Touch Screen LCD
    BPE (GTM33120L32) 120KVA 3:3 PHASE ONLINE UPS EXTERNAL BATTERY Trade Information
    • 7 Days
    Product Description
    BPE (GTM33120L32) 120KVA 3:3 Phase Online UPS with External Battery Description
    Palika bazar, Delhi
    Tushar
    Specification Details
    Model BPE GTM33120L32 / EPX+33120L32
    UPS Type True Online Double Conversion UPS
    Capacity 120 KVA / 108 KW
    Input Phase 3 Phase
    Output Phase 3 Phase
    Input Voltage 380V / 400V / 415V AC
    Output Voltage 380V / 400V / 415V AC
    Frequency Range 50/60Hz Auto Sensing
    Input Power Factor 0.99
    Output Power Factor 0.9
    Efficiency Up to 9495%
    Battery Type External Battery Bank
    Battery Voltage 384V DC
    Battery Configuration 32 12V Batteries
    Charging Current Configurable
    Waveform Pure Sine Wave
    Transfer Time Zero Transfer Time
    Voltage Regulation 1%
    THDv 1%
    Crest Factor 3:1
    Overload Capacity 110% for 60 min, 125% for 10 min
    Isolation Transformer Inbuilt
    Parallel Operation Up to 6 Units
    Display 7 Color Touch Screen LCD
    Communication Ports RS232 / SNMP / USB / Modbus / Dry Contact
    Cooling System Redundant Fan Cooling
    Noise Level <65 dBA
    IP Rating IP20
    Operating Temperature 0C to 50C
    Dimensions (WDH) 890 790 1600 mm